Od najdawniejszych czasów człowiek próbował zabezpieczyć się przed różnego rodzaju klęskami, nieszczęściami, złymi mocami. Dlatego też wzywał na pomoc magiczne siły i szukał w otaczającym go środowisku boskich znaków. Jako przedmioty uwielbienia wykorzystywano wszelkiego rodzaju figurki bożków i różne inne przedmioty, które spełniały rolę gadżetów ochronnych.
Nie wszyscy wiedzą., że samo słowo fetysz wywodzi się od łacińskiego słowa faticeria, czyli wiedźma lub faticaria – czarodziejstwo.
Już od starożytności ludzie wiedzieli, że przedmioty mogą wywierać na człowieka pozytywny lub negatywny wpływ. Być może stąd też wywodzi się tradycja poświęcania przedmiotów w kościołach i świątyniach lub zanoszenie ich do czarowników, magów. Przedmioty, które przez długi czas należały do jednego właściciela i były z nim związane, na pewno zawierają w sobie ślady jego energii. Niektórzy dość często mylą talizmany z amuletami lub pentaklami. Warto wyjaśnić te zagadnienia.
AMULETY
Amulet w greckim języku oznacza odwracający nieszczęście. Po dziś dzień w kulturach wielu narodów wykorzystywane są przedmioty, zegarki, gesty, zwierzęta, rośliny czy specjalnie przygotowane do tego amulety czy talizmany. Rzeczy te ochraniają człowieka przed złymi energiami, złym spojrzeniem, urokami, klątwami oraz przed innymi nieszczęściami.
Starożytni chronili swoje domu i świątynie za pomocą amuletów- przedmiotów ochronnych. Takimi też przedmiotami były ogromne posągi gryfów w Grecji, sfinksów w Egipcie itd. One broniły wejścia do świątyń złym demonom i wzbudzały strach ludu.
Dla chrześcijan role przedmiotu chroniącego przed siłami nieczystymi spełnia znak krzyża. W różnych kulturach religijnych w charakterze gadżetów ochronnych często wykorzystywane są przedmioty używane podczas nabożeństw. Np. święta woda u chrześcijan, czy Koran u muzułmanów.
Łacińskie słowo „ amuletum” pochodzi od amoletum, czyli środek ochronny. Niektórzy uważają, iż słowo to ma arabskie korzenie i powstało od chamala- czyli nosić.
Amulet posiada magiczne właściwości, które osłaniają i odwracają od człowieka nieszczęście.
Zwykle noszono go na ciele lub wieszano na określonym miejscu. Ich rodzaj uzależniony był od stopnia rozwoju społeczeństwa. W krajach gdzie głównie zajmowano się rolnictwem, takimi amuletami były zioła, lub kły zwierząt, czy figurki z kości zwierząt itp.
Ochronna moc amuletu jest mocno związana z kształtem i materiałem, z którego został wykonany. Amulety mogą powstawać w wyniku pracy ludzkich rąk, a także tworzone w sposób naturalny przez przyrodę. Z naturalnych amuletów najpotężniejsze właściwości posiadają te w formie kamieni, kryształów, czy kły zabitych zwierząt.
Tworzone są także tzw, czarmy. Jest to rodzaj amuletu, który przepuszcza dobro i chroni przed złem. Liczne przedmioty dzisiejszej biżuterii są czarmami- np. serduszko, czy moneta składająca się z dwóch połówek. Symbolika czarm, maja w sobie potężny język wewnętrznego „ ja” i intuicji.
Kupując komuś prezent możemy wybrać amulet czy czarmę, Dzięki za wszystko i czemu ładujemy w ten przedmiot nasza pozytywną energię względem drugiego człowieka.
TALIZMANY
Talizmany powstały po to, by wpływać na astralny świat i wykorzystując swoje magiczne siły, wzywać na pomoc jego mieszkańców.
Znaczenie słowa „talisma” oznacza – czarodziejskie pismo, „ talisam”- czyli wykonywać znaki podobne do czarnoksiężnika lub tez z greckiego „ taleo”- czyli poświęcać.
Przy tworzeniu talizmanu wiele uwagi poświęca się późniejszej roli danego przedmiotu. Od wielu wieków tworzone są talizmany dla indywidualnych odbiorców lub na konkretne sprawy ( leczeni chorób, osiągniecie zamierzonego celu, uzyskanie bogactwa, miłości, szacunku itp.)
Mieszkańcy Egiptu i Wschodu zalecali noszenie talizmanów w postaci broszek, pierścieni, wisiorków czy bransolet by mieć je cały czas przy sobie.
Sporządzając talizman musimy przede wszystkim doskonale znać jego późniejsza funkcję. Należy stosownie dobrać materiał odpowiadający konkretnemu żywiołowi. Po tym przystępujemy do oczyszczenia wybranego tworzywa. Jest to konieczne, gdyż z pewnością ktoś inny go dotykał. Woda zmywa nie tylko brud, ale i energetyczne obciążenie.
Po oczyszczeniu naładowujemy talizman, napełniając go magiczną siłą. Robimy to sami lub za pośrednictwem osoby maga. Twarz powinniśmy mieć zwrócona na zachód, nanosząc na tworzywo odpowiednie symbole.
PENTAKLE- najdoskonalsze z talizmanów
Słowo Pentakl wywodzi się z łaciny od „Pentakl” i „ tacitus”, co oznacza tajemny. Pentakle są przygotowywane według ściśle określonych zasad i pisze się na nich w języku hebrajskim, greckim lub łacińskim. Często na to są nakreślone sygnatury konkretnej astralnej czy mentalnej istoty.
Potwierdzeniem tego są podpisy, znaki, litery aniołów, demonów, duchów, planet, znaków żywiołów.
Warto wiedzieć, że całkowicie niedorzeczne jest kopiowanie talizmanów, czy te ż odprawianie dziwnych rytuałów. Trzeba dokładnie znać sens napisanych w tekście lub na talizmanie słow. często się okazuje, że pod piękna fraza czyha podpis demona.
Pentakl jest ogniwem między właścicielem a subtelnymi sferami i działa w harmonii z siłami Kosmosu. Proces przygotowania pentakli to swoista tajemnica, która koncentruje psychoenergię maga na talizmanie. Pentakl będzie wykonywał zarejestrowany w nim program i dlatego przy jego tworzeniu trzeba gromadzić pozytywne myśli i cele.
Pentakl wykonany przez jubilera czy kupiony, nie będzie mice swojej wartości, gdyż nie będzie on poświecony przez odpowiedniego maga.
Prawdziwy talizman nosi się w ukryciu i nie pokazuje się go nikomu, wtedy ma większa moc. Podobno jest to tylko przesąd, ale często w przesądach znajdziemy ziarnko prawdy. Talizman należy przechowywać w czystości i nie wystawiać go na widok niepożądanych oczu. Jeżeli działania właściciela talizmany są poparte jego chęciami, wiarą i uczciwym postępowaniem- talizman będzie działać. Tylko pozytywne nastawienie może obdarzyć talizman ogromna mocą. Talizman trzeba dotykać kilka razy dziennie, i nieba się go, trzeba na spokojnie z nim medytować, i skupiać się na nim. Z czasem stanie się on częścią Ciebie. Talizman jest stymulatorem naszej podświadomości i aktywności. Dzięki niemu działamy. Jeśli jest inaczej, to nie pełni on rolę pomocnego talizmanu, a ozdoby.