W okultyzmie akceptacja istnienia karmy jest równoznaczne z
uznaniem podstawowej zasady osobistej odpowiedzialności.
Karma od wieków stanowiła i nadal stanowi istotny składnik myśli okultystycznej Zachodu. Większość ludzi uważa, że karma oznacza po prostu przeznaczenie, czy los. W popularnym rozumieniu przeznaczenie zakłada istnienie z góry ustalonych okoliczności życiowych, zwykle niekorzystnych, których nie da się zmienić. Mówimy wtedy też o tym że los tak chciał, że ktoś rzucił na nas klątwę czy urok. Natomiast karma z okultystycznego punktu widzenia ciągle się zmienia i można ją zmienić.
Niektórzy uważają że Karma stanowi część religii Wschodu i tylko osoba, która przyjmie tą religię będzie mogła uwierzyć w karmę i ją zrozumieć. To jednak nie jest prawdą. Koncepcja karmy jest uniwersalna. Nie ogranicza się ona do zen, buddyzmu czy innych religii Wschodu. Może zatem stać się częścią poglądu naszego życia. Żeby zrozumieć karmę, by pomagała nam ona w rozwiązywaniu bieżących problemów życiowych, nie trzeba wcale wierzyć w reinkarnację.
Wybór taki dokonuje się zwykle podświadomie. Niektórzy
przyjęli taki punkt widzenia, który mówi, że tak już jest, iż rzeczy
przydarzają się ludziom, a stoi za tym bóg, los, czy inna zewnętrzna siła.
Prowadzi to do takiego punktu widzenia, która uniemożliwia naszej świadomości zrozumienie faktu, iż ten właśnie punkt widzenia został przez nas wybrany- podświadomie. To z kolei utrudni nam uświadomienie sobie, iż rzeczy mogą wyglądać zupełnie inaczej.
Karma zakłada, iż nie ma żadnych przypadków, czy zbiegów okoliczności.
Nikt nie może wpłynąć na nasze życie, o ile mu na to pozwolimy. To my
przyciągamy ludzi, zapraszając ich by uczestniczyli w naszej rzeczywistości.
Lecz oczywiście związani z nami ludzie też mają swoją karmę. Jeśli np. zdecydują się nas opuścić, nie ma sposobu ich powstrzymać. Jeśli natomiast postanowią pozostać, będzie to wynik wzajemnego oddziaływania karmy obojga zainteresowanych.
Nikt nie ma wpływu na naszą karmę, tylko my sami. Jeśli
wybierzesz inny pogląd, widocznie taka jest właśnie Twoja karma. Wybór ten zaś
jest przyczyną. Rezultatem tego wyboru jest skutek.